انتخاب بین مبلمان ایرانی و مبلمان ترک، فقط مساله کیفیت نیست بلکه باید نگاه دقیق تری به این مساله داشته باشید.

 • مسایلی از قبیل جنس چوب به کار رفته در مبلمان و تناسب آن با شرایط آب و هوایی ایران
 • پایداری جنس رنگ و پوشش سطح کار نسبت به دمای مناطقی که مبل در ایران قرار میگیرد
 • توجه به مساله ی تعمیرات از قبیل لکه گیری یا رنگ آمیزی در صورت آسیب دیدن
 • و چندین مساله مهم دیگر که در این مطلب به آن می پردازیم…

ما در مبلمان ویلگا، سالهاست که واردات محصولات شرکت های ترک و همینطور مالزی را انجام می دهیم و در این مطلب قصد داریم نکات مهمی را به اشتراک بگذاریم. مطلبی که مشاهده می کنید تجربیات مهمی را در برمیگیرد که در انتخاب خرید بین مبل ایرانی و ترک یا وارداتی می تواند به شما کمک کند.

تفاوت چوب مبلمان ترک و مبل ایرانی

مبلمان ساخته شده در کشور ترکیه به خاطر شرایط آب و هوایی مرطوب، ترکیبی از چوب راش و همینطور مواد رزینی می باشد. دلیل این ترکیب جلوگیری برای مساله از هم پاشیدگی چوب در برابر رطوبت است.

البته در ساخت مبل های ترک از بهترین مواد رزینی استفاده می شود که حساسیت زا نیست و هیچگونه آلودگی محیطی ایجاد نمی کند اما این مساله کمی با سلایق ایرانی تفاوت داشته و شاید به نوعی اصالت مبلمان را زیر سوال ببرد. لازم به ذکر است که ما برای رفع این موضوع سفارشات مشتریان مان را بر اساس تولید بصورت مبل های تمام چوبی به شرکت های ترک مثل الیگولر یا امبیانس می دهیم.

مبل های ایرانی درجه یک تولید مبل ویلگا نیز با همان چوب راش اما بصورت تمام چوب تولید می شود، منتها در زمان سفارش مشتری این مساله مورد توجه قرار میگیرد که در مناطق بسیار مرطوب مثل شمال کشور، مبل های تمام چوبی راش شاید انتخاب مناسبی نباشد به همین خاطر ترکیب چوب راش و ساج و گاهی رزین و ساج یا گزینه های دیگری تحت ساخت قرار میگیرد اما پس از مطرح شدن با سفارش دهنده و اقناع مشتری.

 

تفاوت سبک طراحی مبل ترک و مبل ایرانی

شاید به این راحتی ها حاضر به پذیرش این واقعیت نباشید که اصالتی در طراحی سبک مبل کلاسیک و همینطور مبلمان مدرن در مدل های ترک و ایرانی وجود ندارد و پرفروش ترین مدل های روز این دو سبک پرطرفدار برای کشورهای مثل ایتالیا و همینطور آمریکاست، اما این یک حقیقت است.

یکی از دلایل عدم ورود شرکت های ترک و ایرانی به بازارهای اروپایی، مساله کپی برداری کلی و یا کپی برداری با تغییرات جزئی در مدل های روز شرکت های ایتالیایی و آمریکایی هست. در حال حاضر در هیچ کدام از کشورهای ایران و ترکیه کپی رایت در حوزه مبلمان به درستی رعایت نمی شود.

با این حال کشور ترکیه نسبت به ایران در طراحی مبلمان یا بهتر بگوییم Redesign مدل های روز چندگام جلوتر است و معمولا مدل های پرطرفداری که خصوصا در بازار مبل کلاسیک ایران دیده می شود، ریدیزاین های کشور ترکیه است که در ایران مجددا طراحی و الگوبرداری شده است.

البته این نکته را هم فراموش نکرده ایم که مبلمان سبک ایرانی با پیشینه ی دور هم وجود دارد اما به دلایلی به آن پرداخته نشده و فعلا در بازار فعالیتی برای آن نمی شود.

یک تفاوت بزرگ دیگر بین بعضی کارهای ایرانی و کارهای کشور ترکیه نیز وجود دارد و آن طراحی کردن به صورت سِت و هماهنگی کلیه اجزاء با یکدیگر است.

در کارهای ترک بدون هیچ خطایی، شما می توانید یک کار کاملا ست شده و هماهنگ در طراحی را خریداری کنید به نحوی که نقوش پایه های صندلی غذاخوری هم حتی با نقوش کار شده روی کاناپه ها هماهنگی دارند. البته این مساله در برخی شرکت های رده بالای ایرانی نیز رعایت می شود اما به طور عموم در کارهای تولید ایران، بصورت ترکیبی از محصولات قدیم و جدید برای گرفتن خروجی یک ست جدید استفاده می کنند.

 

تفاوت منبت کاری بین مبلمان ترک و ایرانی

مبل های ترک عموما به صورت پشت و رو منبت طراحی و ساخته می شوند. البته در کارهای ایرانی هم دو رو منبت ساخته می شود اما تفاوت این دو در این است که در کارهای ترک، حتی پشت پایه میزها و صندلی ها نیز دارای طراحی و منبت هست.

این کار برای زیباتر کردن مبلمان در آثار ترک هست که در برخی شرکت های معتبر ایرانی نیز رعایت می شود.

 

متریال اصلی مبل و پوشش رنگی

تفاوت بین برخی کارهای ایرانی و ترک، استفاده از پلی اورتان و پلی استر هست.

در برخی شرکت های رده ی متوسط ایرانی از پوشش رنگی پلی استر استفاده می شود در صورتی که تمام کارهای کلاسیک کشور ترکیه با پوشش پلی اورتان ساخته می شود.

سوای از مساله پوشش، استفاده از رزین و پولیمر نیز تاثیر بسزایی روی کیفیت کار دارد.

 • تفاوت بین رزین و پولیمر در این است که رزین معمولا بعد از گذشت حدود ۶ ماه شروع به ریختن کرده و رنگ را روی خودش نگه نمی دارد و شکنندگی دارد.
 • ای بی اس و پولیمر در جایگاه بالاتری قرار دارد و معمولا در کارهای ترک از پولیمر استفاده می شود.
 • یکی از دلایل استفاده از پولیمر، جذابیتی هست که پولیمر در کار نهایی ایجاد می کند.
 • ای بی اس دارای سطح بسیار صاف و صیقلی هست.

 

فرق بین چوب راش ایران و گرجستان

در ترکیه فقط از چوب راش گرجستان استفاده می شود اما در ایران هم از چوب راش ایرانی و هم از چوب راش گرجستان در ساخت مبلمان استفاده می شود.

در خرید مبلمان به دلیل اینکه کلاف کار بسته شده و کار رنگ شده، احتمال اینکه مشتری بتواند تشخیص دهد از راش کدام کشور در کار استفاده شده تقریبا غیر ممکن می شود و نیاز به حضور اشخاص با تجربه در این زمینه است اما تفاوت اصلی بین این دو چیست؟

 • اولین تفاوت، فرق درجه ی سختی این دو چوب هست.
 • چوب راش ایران دارای گره های تقریبا آشکار هست اما راش گرجستان کاملا بدون گره و یکدست است.
 • چوب راش ایران رنگ را جذب خود می کند و باعث می شود پس از رنگ، گره ها به چشم بیاید و سطح یکدست و صیقلی از بین برود.
 • چوب راش گرجستان به دلیل صاف، یکدست بودن و بدون گره بودن سطح کارنهاییِ بسیار صیقلی و زیبا می دهد.

پولیمر هم از این مساله مستثنی نیست و در راش ایرانی جذب می شود

تماس با شعبات مبل ویلگا
شعبه 1 مبل ویلگا ☎ 66245252
شعبه 2 مبل ویلگا ☎ 66245450
شعبه 3 مبل ویلگا ☎ 66675277