با شنیدن واژه کلاسیک اولین چیزی که به ذهن خطور می کند، قدیمی بودن طراحی در این نوع مبلمان است در حالی که طرح های کلاسیک  فقط برگرفته از هنرهای اصیل هستند.

مبلمان کلاسیک با طراحی سنتی  و الهام از گذشته سبکی خاص و جذاب بوده که با شکوه منحصربفردش دارای ریشه و هویت شناخنه شده است.این نوع مبلمان دارای طرح هایی با پیچیدگی و ریزه کاری هایی بسیار دقیق و ظریف بوده و یکی از سبک های محبوب در بین اکثر جوامع به خصوص خانواده های ایرانی ست.

مبلمان در سبک کلاسیک

مبل کلاسیک مبلمان محبوب خانواده های ایرانی

این سبک مبلمان با اینکه ریشه در کشورهای اروپایی مانند فرانسه، آلمان و ایتالیا دارد اما بیشتر در کشورهای شرقی و خاورمیانه و تعداد اندکی از کشورهای اروپایی مانند ایتالیا دارای رونق است.

پیدایش واژه کلاسیک

پیش از هرچیز به واژه کلاسیک و چگونگی پیدایش آن می پردازیم:

 • صفت کلاسیک برای اولین بار در دوران رنسانس برای تعیین نویسندگان درجه یک به کار برده شد.
 • استفاده از این واژه به جنبشی بنام “کلاسیسیسم” در قرن ۱۷ تا ۱۹ میلادی بازمی گردد.
 • کلاسیسیسم با شروع رنسانس در ایتالیا ظهور کرد. این سبک به تدریج در میان نویسندگان و هنرمندان متداول شد. به طوری که در نیمه دوم قرن ۱۷ به یک جنبش بزرگ در فرانسه تبدیل شده و در زمان لویی چهاردهم به اوج خود رسید. می توان گفت کلاسیسیسم بیش از دو سال سبک غالب در اروپا بود.
 • کلاسیسیسم ها در درجه اول به دنبال آفرینش ایده ال، کمال و زیبایی با الهام از هنرهای باستانیان هستند پس می توان این مکتب را “سنت گرایی” در هنر دانست.
 • در واقع هنرمندان این سبک به دنبال ایجاد تعادل، توازون، ظرافت و رعنایی، هارمونی، واقع گرایی و نزاکت در آثار خود بوده بر خلاف سبک های هم عصر خود بر پایه ی عقل و منطق استوار هستند.
 • پس با توجه به این تعاریف هنر کلاسیک با اصالت و پایبند به سنتهای قدیمی و در عین حال هماهنگ و متناسب با شرایط زندگی امروزی ست. هنری که تمام ادوار آن را می پسندند.
 • در صنعت مبلمان هم، مبل کلاسیک اثریست ماندگار که گویی گذشت زمان نه تنها از زیبایی این سبک کم نکرده بلکه همچنان در منازل می درخشد.

ویژگی های مبل کلاسیک

 • مطمئنا زیبایی و ظرافت اولین ویژگیست که در همان نگاه اول به بیننده منتقل می شود.
 • تمام اجزاء این سبک مبلمان از کلاف چوبی گرفته تا پارچه ، رنگ و نقش و نگار، همگی با وسواس خاصی انتخاب شده با حفظ تعادل و هارمونی کنار هم قرار گرفته اند تا اثری زیبنده و چشمنواز بنام “مبل کلاسیک” را خلق کنند.‎
 • مبل‌های کلاسیک نیز همانند مبل های دیگر از تنوع بسیاری برخوردار هستند بعضی از آنها دسته‌های پهن‌، در بعضی ها دسته ها کوچک و جمع و جور تر، در برخی ارتفاع پشتی بلندتر و در برخی دیگر ارتفاع پشتی و دسته یکسان هستند، بعضی حجیم و بزرگ و نوعی دیگر کوچک و ظریف هستند.
 • در ساخت این نوع مبلمان که بر پایه ی تقارن و نظم است از مواد طبیعی گرانبها و شیک با رنگ هایی برگرفته از طبیعت و پارچه های نفیس استفاده می شود.

جنس چوب مبلمان کلاسیک 

معمولا چوب های گران قیمتی مانند راش، فندق، گردو و چنار که بسیار مقاوم و سخت هستند بکار گرقته می شود و به هیچ عنوان از ام دی اف و یا چوب روس استفاده نمی کنند زیرا قابلیت منبت کاری و طرح پذیری ندارند.

چوب راش به دلیل استحکام و بافت ریز و وسعت تنوع رنگ بهترین انتخاب در ساخت مبل کلاسیک است.

جنس پارچه مبلمان کلاسیک

انتخاب جنس پارچه مبل کلاسیک از جمله موارد اصلی تولید مبلمان در سبک کلاسیک است که  عموما از پارچه های ضخیم با تراکم و ماندگاری بالا مانند زربافت، مخمل، کتان و کرباس استفاده می شود.

جنس پارچه مبل کلاسیک

پارچه های مبل کلاسیک عموما از نوع تراکم و ضخامت بالا انتخاب می شود

پارچه های انتخاب شده در این سبک دارای طرح و الگوهای ساده بوده هیچ تزیین اضافی در آن بکار نرفته است.

در صورتی که با توجه به سلیقه و انتخاب مشتری چرم جایگرین پارچه شود  چرم طبیعی مرغوب با بهترین کیفیت بکار می رود.

منبت کاری مبل کلاسیک

در طراحی این مبلمان از پشتی های بلند با  تاج هایی به دقت تراشیده شده استفاده میکنند.

منبت مبل کلاسیک

منبت کاری از مهمترین مشخصه های مبل کلاسیک

طرح های پیچیده، ریزه کاریهای بسیار دقیق و استفاده از اشکال هندسی متقارن از ویژگی های مبل کلاسیک است. میزان منبت کاری در برخی از مبل ها کم  و طرح ها ساده هستند در حالی که در برخی دیگر  پرکار و چشمگیرتر هستند. ‎

رنگ چوب مبلمان کلاسیک

 • رنگ چوب مبلمان کلاسیک غالبا متمایل مایل به رنگ های خنثی مانند زیتونی، کرم، بژ، سبز روشن و تیره، طلایی و قهوه ای است.
 • کیفیت و عمر بالای مبل کلاسیک از ویژگیهای اصلی آن است. این کیفیت مربوط به جنس خوب چوب برای ساخت اسکلت این مبل است.
 • مبلمان و دکوراسیون کلاسیک با ظاهری اشرافی و مجلل به راحتی از دیگر سبکها قابل تشخیص است.
 • در پایان شاید بتوان گفت  زیباترین نوع مبلمان از دیدگاه خریداران مبل کلاسیک است.
 • مبل کلاسیک را می توان ظریفترین مدل مبل دانست.

 

 

 

 

 

تماس با شعبات مبل ویلگا
شعبه 1 مبل ویلگا ☎ 66245252
شعبه 2 مبل ویلگا ☎ 66245450
شعبه 3 مبل ویلگا ☎ 66675277